Klub sportów wodnych Fregata
Strona główna * Kontakty z Fregatą * Galerie Google Sobota, 19 Styczeń, 2019
Nawigacja
Foto Galeria

Klipy video

Fregata
  Strona główna
  Kontakty z Fregatą
  Cennik czarteru łodzi
  Komunikaty klubowe
  Artykuły
  Statut
  Download
  Linki

Ciekawe strony www

Losowa Fotka
12.jpg
12.jpg
Otwarcie sezonu 2009
Reklama

PWiK Dąbrowa Górnicza

DG_baner

polsoft

Twój adres IP:
3.80.32.33
Security System 1.8.2 Š 2006 by BS-Fusion Deutschland
Nazwy statków - śmieszne i ciekawe
Wraz z rozwojem techniki budowania statków, rozwijało się także ich zdobnictwo. Szczególnie ważne było miejsce na dziobie umieszczano tam kunsztowne rzeźby (aflastony, czyli galiony) lub rysunki zwykle alegorycznie związane z nazwą statku. Czasem jednak były to wizerunki bóstw, mających opiekować się statkiem, innym razem głowy lub całe postacie zwierząt (często węża) i ptaków (łabędzia), a także syreny. Był to pierwszy sposób nazywania statków, znany wiele wieków przed wynalezieniem pisma.
Pierwsze znane nazwy okrętów pochodzą z XVI w.p.n.e. są to: Dziki Byk i Świecący w Memfisie, których dowódcą był Egipcjanin Amosis. Prawie na pewno zwyczaj ten istniał już wiele wcześniej.
Obecnie nazwa jachtu stała się tradycyjną jego częścią. Często dzięki nazwom jachty nabierają cech ludzkich i traktowane są osobowo. Nazywane są i w pewnym sensie uważane za kochanki żeglarzy, mają nawet żeńskie imiona, jak na przykład słynne Santa Maria i Nina Krzysztofa Kolumba. Statki nazywano także na cześć słynnych i wpływowych kobiet, choćby na cześć królowej angielskiej Elżbiety Queen Elizabeth.
Popularne także stało się nazywanie statków i okrętów na cześć bohaterów narodowych lub innych wybitnych jednostek. Łatwo można to dostrzec w historii polskiego żeglarstwa: w 1940 roku zatopiony został polski transatlantyk Chrobry, a w 1942 trafiony torpedą zatonął statek GALu Paderewski, poza tym znane są: Chopin, Batory, Pułaski, Zawisza Czarny, Mariusz Zaruski, Zagłoba.
Natomiast nazwy okrętów wojennych często miały wzbudzać grozę, jak na przykład Grom, Jastrząb, Orzeł, Dragon, Burza. Patronami statków bywają także miasta, np. Kraków, Szczecin, Gdynia, Warszawa, a także regiony Mazowsze, Kaszuby, Bieszczady, Kujawiak i dzielnice miast – Wolin.
Kolejną funkcją nazewnictwa statków jest podziękowanie Dar Pomorza, Dar Młodzieży.
Nazwy statków przeważnie mają charakter symboliczny, a właściciele oraz dowódcy przywiązani są emocjonalnie nie tylko do samych jachtów, ale też do ich nazw. Zmiana imienia statku , powoduje nieformalną zmianę jego charakteru.


A oto kilka przkładów nazw jachtow bardziej współczesnych . Sfotografowanych na mazurskich jeziorach.Odnowiono ze starej strony.Nadesłano i redagowano przez Gobio.

Dodane przez admin dnia 24 marzec 2010 16:15:26 9842 Czytań Drukuj
 z-Mood Theme by zszywak Powered by PHP-Fusion v6.01.6 || EP IV by eXtreme Crew Š 2003-2004 23145962 Unikalnych wizyt